Evropské peníze pomáhají vzdělávat děti i dospělé

Evropské peníze pomáhají vzdělávat děti i dospělé

Evropské peníze pomáhají vzdělávat děti i dospělé

6.3.2018

   

 

Jazykové a vzdělávací centrum Pygmalion vzniklo v roce 1998 a zaměřuje především na výuku anglického jazyka. Od roku 1999 rozšířilo svoji nabídku také o další cizí jazyky. Propracované učební materiály, kvalitní lektoři a moderní výukové metody, to jsou jejich hlavní principy výuky.

V roce 2017 se v Pygmalionu rozhodli svoji činnost ještě rozšířit o výuku přírodních věd a kurzy práce na počítači. Právě o tyto obory je totiž ze strany studentů velký zájem a Pygmalion má potenciál v kvalitních odborných lektorech.

Chceme učit, ale nemáme kde

Jako jazyková škola, která má v Moravskoslezském kraji významné postavení, se Pygmalion snaží držet krok s dobou a naplňovat požadavky svých žáků. O studium u nich má zájem čím dál tím větší počet žáků, a to nejen o jazyky, ale i o další obory. Bohužel prostory v Českém Těšíně, kde se už léta učí, jsou zastaralé a neodpovídají dnešním nárokům na počet míst ani vybavení. Pokud by se povedlo je zrekonstruovat a moderně vybavit, mohly by v Pygmalionu otevřít další obory a přijmout víc žáků.

   

Učebna Pygmalionek pro děti. Zdroj: FB Pygmalionu.

Kde na to všechno vzít?

„Bez důkladné modernizace učeben klesne zákonitě časem i úroveň výuky”, říká paní ředitelka. Jenže kde na to všechno vzít peníze?

Pro Evropskou unii je finanční podpora rozvoje vzdělávání jedním z klíčových cílů. Pygmalion se proto rozhodl této možnosti využít a požádat o finanční prostředky z fondů evropské unie. 

Investovat se rozhodli hlavně do stavební rekonstrukce učeben a nové vybavení. Vzhledem k tomu, že chtějí rozšířit výuku o vzdělávání v přírodovědných oborech a práce s PC, potřebují také specifické technické vybavení, jako jsou výukové softwary, interaktivní tabule nebo speciální pomůcky pro výuku matematiky.

Teepee, sedací vaky nebo kostičky na násobilku, to bude nový Pygmalion

Díky kvalitní přípravě byl projekt Evropskou unií schválen. Pygmalion tedy začal naplňovat své vize. V budově vzdělávacího centra v Českém Těšíně dnes už probíhají stavební úpravy.

Z učebny Blue room se stane centrum výuky anglického jazyka. Ale nejen to, budou zde také probíhat kurzy zaměřené na přírodní vědy a mladí i starší se tady naučí pracovat na PC. Díky novému technickému vybavení si budou moci všechno hned vyzkoušet, třeba představit svoji prezentaci před třídou a ohodnotit svůj výkon zpětnou vazbou na video nahrávce svého vystoupení.

I kluci a holčičky budou mít svoji učebnu. V Pygmalionku budou mít konečně prostor učit se, ale při tom si i hrát. Nové vybavení umožní výuku angličtiny a matematiky s pomocí herních prvků. Malé děti ještě nemají trpělivost sedět celou dobu výuky v lavicích. Rekonstrukce podlahy a nové vybavení nábytkem jim umožní pohodlně si sednout na zem nebo třeba do sedacího vaku.

 
Pohodička s angličtinou. Zdroj obrázku   I matematika se dá učit zábavně. Zdroj obrázku

 

Zbrusu nová učebna Big room bude sloužit hlavně pro komplexní výuku cizích jazyků. Dospělí studenti se tu naučí různé cizí jazyky, ale hlavně anglicky. Díky novému vybavení se zde také seznámí s ovládáním PC. Znalosti anglického jazyka a umění práce s PC jsou jedním z nejčastějších požadavků zaměstnavatelů. Studenti z Big roomu budou mít větší šanci najít si dobrou práci.

O prázdninách do školy? Ani náhodou. Ale co kdyby se učilo na zahradě v indiánském teepee? Z připravovaného projektu si Pygmalion vyčlenil také finanční částku na vybavení venkovní učebny. Učení venku je plánováno hlavně pro děti v letních výukových kurzech, ale i dospělí jistě ocení někdy si sednout ven a učit se na čerstvém vzduchu.  Nehledě na to, že pro výuku o přírodě, je zahrada to nejnázornější prostředí.

 
Ideální posezení při výuce na zahradě. Zdroj obrázku   Netradiční místo pro výuku. Zdroj obrázku

 

Všechny stavební úpravy i vybavení budou přizpůsobeny tak, aby se tu mohli pohybovat a pracovat i hendikepovaní žáci. Kvůli bezbariérovému přístupu se nebudou muset dělat stavební úpravy. Pro přístup do budovy a do učeben, které jsou v prvním patře, budou moci vozíčkáři využít praktický schodolez.

Až skončí všechny stavební úpravy a instalace vybavení a žáci zasednou do nových učeben, bude tu nový, modernější Pygmalion s kvalitnější výukou. Děti i dospělí sem budou rádi chodit, protože se v nově vybavených učebnách budou cítit příjemně. Pygmalion už nebude muset odmítat studenty na vozíčku. Celková úroveň vzdělávacího centra se zase posune o kousek výš a Pygmalion jen potvrdí, že mezi nejvýznamnější vzdělávací centra v Moravskoslezském kraji patří.

Chcete také zkvalitnit zázemí pro výuku ve vašem vzdělávacím zařízení?

Kontaktujte nás. Svěřte své projekty zkušenému partnerovi. Získali jsme už více než 12 miliard korun schválených dotací. S námi sázíte na jistotu, máme 90% úspěšnost.

O evropské peníze bude možné žádat po vyhlášení výzvy v 03/04 roku 2018 v rámci výzvy IROP – ITI Moravskoslezsko.

Přečtěte si také:

Klidní rodiče a děti v bezpečí. To je Mozaika, která do sebe zapadá

Od Habsburků k Evropské unii — 170 let tradice inovací ve Slévárnách Třinec

 

Napsala Magdaléna Sikorová