Klidní rodiče a děti v bezpečí. To je Mozaika, která do sebe zapadá

Klidní rodiče a děti v bezpečí. To je Mozaika, která do sebe zapadá

Klidní rodiče a děti v bezpečí. To je Mozaika, která do sebe zapadá

30.10.2017

   

Centrum volného času Mozaika sídlí v lázeňském městě Klimkovice. Hlavní činností centra je nabídnout dětem z města a okolí různé kroužky a aktivity v jejich volném čase.

Stejně jako v jinde i rodiče dětí z Klimkovic, Olbramic a okolí pravidelně dojíždí za prací mimo město. Bývá to velký problém, protože děti, v době nepřítomnosti rodičů, nemají kde být. Pracovníci Mozaiky přišli s ideou, že kromě kroužků, které nabízejí běžně, se o děti postarají pravidelně i v době, kdy jsou jejich rodiče ještě v práci, a to do pozdního odpoledne, či v čase prázdnin.

Aby mohla Mozaika tento plán uskutečnit, potřebovala rozšířit svoji současnou kapacitu. Rozhodli se proto požádat o finanční dotaci z evropských fondů. Věděli, že získat finanční prostředky na realizaci projektu není snadné, proto zadali zpracování žádosti odborné firmě.

   

Projekt jsme poskládali společně. Zdroj obrázku  

Nemusí být samo doma, stačí dobrý nápad

Rodiče, kteří dojíždějí za prací mimo místo svého bydliště vědí, že zabezpečení mladších dětí po jejich návratu ze školy je velmi složité. „Pracovní doba mi končí v 16 hodin. Následující cesta z práce domů se vinou špatné dopravní situace často protáhne. Školní družina se také uzavírá v 16 hodin, takže v podstatě nemám šanci vyzvednout svoje děti včas, říká paní Jana. Kdo děti vyzvedne ze školy a postará se o ně, než rodiče přijedou domů, je pro mnohé rodiny často neřešitelná situace.

   

Děti už nejsou sami a smutné, mají Mozaiku. Zdroj obrázku

Stejný, a možná ještě složitější problém se zabezpečením dětí, nastává v době prázdnin.

Mozaika přišla pro klimkovické a obramické s řešením, které by jim rodiče z jiných měst mohli závidět. Děti z 1. stupně ve škole vyzvednou vychovatelé z Mozaiky a převedou k nim do klubu. Děti jsou tu v bezpečí, a ještě mohou využít aktivit, které jim pracovníci připraví. Nezavřou už ve čtyři, ale provozní dobu přizpůsobí potřebám rodičů.

Během prázdnin připravují pro děti příměstské tábory. Děti zde můžou být denně tak dlouho, jak jejich rodiče potřebují.

Takový projekt však předpokládá finanční náklady na provoz i vybavení. Potřeby Mozaiky se potkaly s nabízenou podporou Evropské unie a její zástupci se tedy rozhodli požádat o finanční dotaci z evropských fondů.

Vzhledem k náročnosti přípravy žádosti se rozhodli najít společnost, která se na přípravu projektů pro Evropskou unii specializuje. „Doporučení na firmu ProFaktum jsem dostala od jedné spřátelené organizace,” říká Renata Návratová, ředitelka Mozaiky.  

Projekt společně během několika měsíců připravili a podali ke schválení.

Ze školy rovnou do Bradavic

„Projekt vyšel, jak my říkáme, a Mozaika svůj záměr mohla uskutečnit. Společně se podílíme i na jeho realizaci,” pochvaluje si vzájemnou spolupráci projektový manažer firmy ProFaktum Michal Samiec.

Rodiče z Klimkovic a Olbramic si mohou oddechnout. Mozaikový klub se denně postará o 50 dětí v Klimkovicích a Olbramicích a o další děti i během všech prázdnin v průběhu roku.

   

Hrajeme si, že hrajeme. Zdroj obrázku

Děti si tu doslova užívají při různých aktivitách. Kde jinde by si třeba zažonglovaly nebo si postavily molitanovou pevnost? Zažily týden s Harry Potterem v Bradavicích, či na pevnosti Boyard?

Rodiče Mozaikový klub i příměstské tábory velmi oceňují. Svědčí o tom i tyto pochvaly na Facebooku:

„Děkuji Klimkovické Mozaice za super příměstský tábor „Svět Bez Hranic“. Moji kluci byli nadšení. V době elektronických vymožeností je těžké zabavit děti a když to někdo umí, a navíc to dělá s takovým nadšením jako Vítek Lasota, je třeba to ocenit! Ještě jednou díky.” Pavli Schaffi

„Děti byly na příměstském táboře v létě a moc moc se jim líbilo. Letos jedou určitě taky.” Nikol Adika

Budoucnost je jasná, spolupráce nekončí

Paní Renata Návratová, ředitelka Mozaiky ke spolupráci s firmou ProFaktum doplňuje: „Se spoluprací s ProFaktem jsme maximálně spokojeni, a to jak ve fázi zpracování žádosti, tak následně při vlastní realizaci projektu. Vzájemnou spokojenost stvrzuje i to, že Mozaika již připravila se společností ProFaktum již třetí žádost v pořadí a daří se tak dále zkvalitňovat a rozvíjet nabízené služby.”

 

Máte podobnou myšlenku a chcete jí proměnit v realitu? Využijte finančních zdrojů z národních fondů či Evropské unie.

Kontaktujte nás, rádi s vámi probereme vaše možnosti.

 

Přečtěte si také:

Kam zmizela slova z hymny a proč je vlajka modrá?

Jak nejvyšší stavba světa nesplnila svůj projektový cíl

 

Napsala Magdaléna Sikorová