Mosty, okna a brány na eurobankovkách, kdo je namaloval a proč?

Mosty, okna a brány na eurobankovkách, kdo je namaloval a proč?

Mosty, okna a brány na eurobankovkách, kdo je namaloval a proč?

12.12.2017

Pravděpodobně každý z nás už měl v ruce minci, nebo bankovku eura. Ale zastavili jste se, a podívali, co na nich vlastně je? Za každým výtvorem stojí lidé, kteří ho vymysleli, navrhli a pojmenovali. I za tak běžnou věcí, jako jsou peníze. Jaký příběh má jméno společné evropské měny a kdo navrhl, jak bude vypadat?

Euru dala jméno princezna a odborník na esperanto

Název euro je samozřejmě odvozen od slova Evropa, světadílu, na kterém žijeme. Jenže podle čeho, nebo koho, byl starý kontinent pojmenován? Název pochází z řečtiny a řecké mytologie. Evropa byla krásná dcera krále Agenora. Tak krásná, že se do ní zamiloval sám Zeus. Podle antické báje se Zeus proměnil ve zlatého býka a unesl Evropu do země, která se podle ní do dnes jmenuje. Podle prozaičtějšího vysvětlení pochází slovo Evropa z akadského slova ereb znamenající soumrak. Řekové slovo převzali a Evropou označili místo, kde, z jejich pohledu, zapadá Slunce.

   

Evropu unesl zlatý býk. Zdroj obrázku

Aby společná evropská měna nesla zkrácený název euro navrhl belgický esperantista Germain Pirlot. Návrh napsal v srpnu 1995 v dopise přímo tehdejšímu předsedovi Evropské komise Jacquesovi Santerovi. Později dostal děkovnou odpověď a komise název 16. prosince 1995 oficiálně přijala. Ve svém dopise také navrhoval, aby se setina eura jmenovala „ropas”. Tento návrh už komise nepřijala. Dnes se jmenuje „cent”.

Obrázky z bavlny, jako platidlo pro celou Evropu

Bankovky nemusí být jen prostředek k zaplacení. Když si je prohlédnete zblízka, uvidíte mnoho zajímavých věcí.

Eurobankovek je dohromady sedm. Všechny mají podobný design. Jednotný vzhled eurobankovek navrhl rakouský výtvarník Robert Kalina.

   

Vzhled bankovek vytvořil rakouský výtvarník s českým původem. Zdroj obrázku

Na bankovkách jsou vyobrazeny různé evropské architektonické slohy. Obrázky mohou být pouze obecné, nesmějí znázorňovat žádnou konkrétní architektonickou památku. Na jedné straně jsou okna a brány, jako symboly otevřenosti ducha. Na druhé zase mosty, jako metaforické vyjádření komunikace mezi lidmi.

Bankovky jsou různě velké, v nominálních hodnotách od 5 do 500. Papír používaný k jejich výrobě je z 100% čistého bavlněného vlákna. Od roku 2013 je do oběhu zaváděna nová série bankovek s názvem Europa. V této sérii už není nejvyšší hodnota 500 euro. Nejrozšířenější bankovkou je 50 euro. Představuje 45 % z celkového množství všech eurobankovek v oběhu.

   

Každá bankovka má jinou barvu. Barva, kterou na nich ale nenajdete je hnědá.

Euromince 23krát jinak

Euromince mají trochu jiná pravidla pro svůj vzhled než eurobankovky. Jejich lícová strana je pro všechny země stejná. Navrhl ji belgický designér Luca Luycx. Ten má na všech mincích svůj podpis. Dvě písmena LL spojená vedle sebe. Na minci 2 eura ho najdete pod slovem EURO. Na mincích 1, 2 a 5 centů je znázorněno umístění Evropy ve světě. Mince 10, 20 a 50 centů, 1 a 2 eura je Evropa z blízka.

Univerzální strana mincí s mapou Evropy. Zdroj obrázku

Vzhled rubové strany mince si můžou jednotlivé státy navrhovat sami. Všechny mince platí v celé eurozóně, takže se vám může stát, že v Řecku na dovolené dostane do ruky minci z Finska, či Vatikánu.

Každá země vzhled mincí pojímá jinak. Tak například mince irské nesou všechny stejný motiv, a to tradiční keltskou harfu, která je také v jejich státním znaku. Naopak italské mince mají každá úplně jiný motiv. Jsou na nich tradiční symboly italské architektury a umění, jako je Koloseum, obraz Zrození Venuše od Sandra Botticelliho, nebo skica Leonarda da Vinciho.

Své mince si razí i evropské ministáty, které nejsou členy Evropské unie – Andorra, Monako, San Marino a Vatikán. Tyto mince jsou lahůdkou pro sběratele.

   

Lahůdka pro sběratele — euromince ministátů. Zdroj obrázku

Jediná země, která nepoužívá a nemá v oběhu 1 a 2 centy je Finsko. Hlavně proto, že původní finská Marka žádnou takovou hodnotu neměla. Přesto, že nejsou v oběhu, stále je razí. Jsou proto sběrateli velmi ceněny. Mohou mít i tisíckrát vyšší cenu, než je jejich nominální hodnota.

Euro, jako zelenáč mezi penězi

Euro je zdaleka nejmladší významnou měnou na světě. Přesto už má svoji historii. Bylo zavedeno ustanoveními Maastrichtské smlouvy z roku 1992. Členské státy se podepsáním smlouvy zavázaly, že měnu zavedou v co nejkratší době. Některé státy mají výjimku, nebo euro odmítly referendem. Do oběhu bylo euro uvedeno v roce 2002.

Euro je měna, kterou v současné době platí obyvatelé 19 členských států Evropské unie. Platí se s nimi také ve 4 evropských mikrostátech, které jsou v měnové unii s členskými státy EU. Evropská měna byla také zavedena v Černé Hoře a Kosovu, kde má napomoci k rychlejší obnově ekonomiky po válkách.

I běžné věci, jako jsou peníze, mohou mít své příběhy. Třeba i společná evropská měna EURO.

Plánujete projekt a chcete využít finanční zdroje z národních fondů i fondů Evropské unie?

Kontaktujte nás, rádi s vámi probereme vaše možnosti.

 

Přečtěte si také:

Kam zmizela slova z hymny a proč je vlajka modrá? Odhalte tajemství oficiálních symbolů Evropské unie

 

Napsala Magdaléna Sikorová