Naučte se plánovat projekty, jako Napoleon válečné bitvy. Objevte jednoduchou metodou plánování a inspirujte se 5 zásadami těch nejlepších

Naučte se plánovat projekty, jako Napoleon válečné bitvy. Objevte jednoduchou metodou plánování a inspirujte se 5 zásadami těch nejlepších

Naučte se plánovat projekty, jako Napoleon válečné bitvy. Objevte jednoduchou metodou plánování a inspirujte se 5 zásadami těch nejlepších

14.11.2017

Každý občas plánuje soukromý nebo pracovní projekt. Jak si svůj projekt připravit jednoduše, rychle a intuitivně? Vyzkoušejte jednu prostou metodu.

Velmi jednoduchou a rychlou metodu plánování projektů popsal ve své knize „Mít vše hotovo: Jak zvládnout práci i život a cítit se při tom dobře” David Allen. Říká jí „Model přirozeného plánování” a jde o přirozenou a intuitivní metodu projektového plánování, která se dá využít pro plánování jakéhokoli projektu. Třeba večeře s přáteli, oslavy narozenin, nebo nového produktu či nové firmy. Skoro každá lidská činnost je projekt. I napsání a prezentace symfonické skladby či vítězství ve sportovní soutěži. Jak využívají zásady přirozeného plánování špičky ve svém oboru?

„Nevíme-li, kam jdeme, ocitneme se většinou úplně někde jinde.”

(čínské přísloví)

První krokem podle „Modelu přirozeného plánování” je, určení si cíle. Proč chcete projekt realizovat? Jaký je jeho hlavní záměr? Jasný cíl pomůže udržet váš projekt pohromadě od začátku do konce.

Uvedení Osmé symfonie Gustava Mahlera v Mnichově v roce 1908 bylo neopakovatelnou událostí. 1030 účinkujících podle svých partitur a pod vedením samotného Mahlera zahrálo složitou skladbu, a zažilo fenomenální úspěch.

Dirigent, jako hlavní manažer projektu, dovedl svůj tým k jasně danému cíli. Každý z účinkujících znal společný záměr a svým nástrojem se podílel na jeho dosažení. Perfektní prezentace skladby měla obrovský ohlas. Tým, který zná svůj cíl může dosáhnout velkých úspěchů.  

   

Symfonický orchestr jako tým. Zdroj obrázku

Jak vypadá dobrý výsledek? Stát na stupních vítězů

Další bod už nesměřuje k tomu, proč chcete projekt realizovat, ale jak bude po realizaci vypadat jeho výsledek. Výsledek si co nejpodrobněji a nejživěji představte. Jak konkrétně vypadá? Co se změnilo v porovnání se současností? Jak se cítíte vy? Stojíte na stupních vítězů?

Tohle opravdu uměl Michael Schumacher. Jen se podívejte na jeho výsledky. Ve Formuli 1 získal nejvíc titulů mistra světa (7 titulů). Vyhrál nejvíc Grand Prix (91 vítězství). Získal nejvíce vítězství v několika sezonách. Dosáhl nejvíc bodů v kariéře (1369) a dokonce i nejrychlejších kol (74 kol).

Michael byl známý svou posedlostí detailem a náročností na své vlastní výkony. Byl názorným příkladem člověka, který cílevědomě usiluje o co nejlepší výsledky. Jeho zaměření se na výsledek ho na stupně vítězů postavilo dokonce 154krát.

   

Projektem je i cesta k dosáhnutí sportovních úspěchů.

Nestačí nápad mít, umění je ho realizovat

Představa výsledku vás pravděpodobně automaticky navede na přemýšlení o souvislostech a podrobnostech, jak ho dosáhnout. Co všechno je třeba udělat? Jaká okolnost s projektem ještě souvisí? Co ho ještě může posunout o krok dál? Podpořte svoje přemýšlení brainstormingem, berte každý nápad, který vás napadne, a všechno si zapisujte.

Steve Jobs, to byl doslova machr na nápady. Mezi jeho myšlenky patří například první osobní počítač dostupný pro domácnosti, první kompletně digitálně animovaný film pro kina, nebo první mobilní telefon nové generace.

Uměl také nápady druhých podchytit a dál rozvíjet. Například nápad na počítač s třítlačítkovou myší nebo grafické uživatelské rozhraní s okny a lištami nevymyslel on. Pouze rozvinul nápad firmy Xerox. Co víc, jeho projekty byly úspěšné hlavně proto, že své nápady uměl i zrealizovat.

   

Steve Jobs společnost PIXAR rovnou koupil. Zdroj obrázku

Vytvořte si plán jako vojevůdce

Když už jste dali prostor všem nápadům, jak dosáhnout výsledku, úplně přirozeně je začnete třídit a vytvářet tak první plán vašeho projektu. Co musíte udělat hned na začátku? Jaký další krok navazuje? Co je ještě třeba udělat na závěr?

Napoleon Bonaparte, jeden z nejznámějších vojevůdců světa, byl mistr plánování. I když jeho válečná tažení často podle plánu nedopadla, vždycky si na ně předem připravoval do detailů propracovaný plán. A i když mnohokrát prohrál, svým systematickým přístupem si vybudoval respekt i u svých protivníků, kteří se ho snažili napodobovat. Protože jak řekl jiný významný generál Dwight David Eisenhower: „Při přípravě bitvy jsem vždy zjistil, že plány jsou k ničemu ale plánování je nezbytné.”

Precizní plán je základem nejen pro bitvu, ale i pro úspěšný projekt, a i když něco zrovna nejde jak má, dobře připravený plán vás může z nenadálých potíží dostat.

   

Plán bitvy u Waterloo. Zdroj obrázku

Teď už stačí jen vykročit tou pravou

Poslední fází přirozeného plánování je pojmenování toho prvního kroku, který je třeba udělat. Co je nejdůležitější a první, co musíme udělat, aby se projekt začal realizovat? Je už jasný, nebo se bude muset ještě chvíli plánovat? Ujasnění si toho prvního a pak dalšího a dalšího úkolu, který máte udělat je vlastně hybatelem celého projektu. Může vás navést i k tomu, že ještě první krok nemáte a budete muset ještě chvíli plánovat.

Naplánovat si první krok, to je začátek realizace vašeho projektu.  

Čím více budete plánovat, a to jednoduše a přirozeně, tím bude realizace vašeho projetu snazší a dosáhnete lepších výsledků.

 

Přečtěte si také:

Jak nejvyšší stavba světa nesplnila svůj projektový cíl

Plánujete projekt a chcete využít finanční zdroje z národních fondů i fondů Evropské unie?

Kontaktujte nás, rádi s vámi probereme vaše možnosti.

Napsala Magdaléna Sikorová