V nejmenší zemi Evropské unie nenajdete ani jeden les, horu nebo řeku

V nejmenší zemi Evropské unie nenajdete ani jeden les, horu nebo řeku

V nejmenší zemi Evropské unie nenajdete ani jeden les, horu nebo řeku

23.2.2018

Přesto je toto souostroví doslova plné zajímavostí a historických památek. Její ostrovy leží ve středozemním moři přímo na cestě mezi Afrikou a Evropou. Během dlouhé historie ji kolonizovalo mnoho národů od Féničanů po Angličany. Má mnoho unikátních přírodních úkazů, ale také skoro nemá pitnou vodu. Jaká je doopravdy tahle zajímavá země s dlouhodobou historií.

Malá, přesto s velkou historií

Malta patří svou rozlohou i počtem obyvatel k nejmenším státům světa. Postavení úplně nejmenší země si drží ve společenství států Evropské unie. Je hustě osídlena 416 333 obyvateli a její celková rozloha je 316 m2.

Jde vlastně o souostroví šesti ostrovů ve Středozemním moři. Tři z nich, Malta, Gozo a Comino, jsou obydlené. Další tři jsou v podstatě jen skalnaté útvary, trčící z moře bez obyvatel.

Jméno ostrovu dali Řekové. Znělo Melité, řecky to znamená útulek. Přístavy tohoto ostrova řeckým lodím sloužily jako útočiště v případech, kdy je poblíž zastihla mořská bouře.

   

Přístav, kde hledali námořníci útočiště před bouří.

Malta patří v Evropské unii k nováčkům. Členem Evropské unie se stala teprve 1. května 2004 a sebrala tak post nejmenší země společenství Lucembursku.

Postoje obyvatel Malty ke vstupu do Evropské unie nebyly nikdy jednoznačné a souvisely s názorem vládnoucí politické strany. První žádost o členství podala Malta roku 1990. Po vítězství Labour Party ve volbách roku 1996 Malta žádost o členství stáhla. V roce 1998, kdy opět zvítězila Nationalist Party, byla žádost obnovena. V referendu o členství 8. března 2003 se 53,65 % voličů vyslovilo pro členství.

Historie Malty sahá až 5 200 let před naším letopočtem, kdy byla pravděpodobně poprvé osídlena. Odhaduje se, že 3 500 let před naším letopočtem byly na jejím území postaveny nejstarší megalitické chrámy na světě. Do dnes není jasné, jak dokázal tehdejší lid tyto chrámy postavit z několikatunových bloků kamene bez použití jakékoliv známé techniky.

   

Do dnes nepochopitelný um starověkých Malťanů. Chrám Tarxien

V důsledku přelidnění a zničení si fauny a flóry se Malta vylidnila a pár stovek let byla neobydlená. Až kolem roku 700 před naším letopočtem Maltu osídlili Řekové.

O Maltu byl mezi kolonizátory vždycky velký zájem, protože je na velmi strategickém místě z pohledu obchodu i válečné strategie. Leží na spojnici mezi Evropou a Afrikou. Svoji samostatnost získala až v roce 1964.

Na Maltě nenajdete ani jeden les, horu nebo řeku. Na druhou stranu je v jejím hlavním městě Valletta, podle organizace UNESCO, nejvyšší koncentrace historicky významných staveb.

Na Maltě skoro nemají pitnou vodu

Podle OSN je Malta překvapivě na pitnou vodu nejchudší zemí na světě. Prostě tu není sladká voda, jen slaná mořská. 60 % pitné vody na Maltě se získává tak zvanou zpětnou osmózou z vody mořské, zbytek z podzemních vod. Skoro každý dům na Maltě má rezervoár na dešťovu vodu. Pitná voda se na ostrov dováží balená a Malťané si ji kupují.

   

Sladká voda tu prostě není, musí se vyrobit ze slané. Zdroj obrázku

Jak se mluví na Maltě? Přece maltsky

Věděli jste, že existuje jazyk, který se jmenuje matština? Na Maltě je jedním ze dvou úředních jazyků. Tím druhým je angličtina. Maltštinou v současné době hovoří spíš menšina obyvatel Malty. Hlavně mladší lidé dávají přednost angličtině.

Maltština je velmi zajímavý jazyk. Jako jediný evropský jazyk patří spolu s arabštinou a hebrejštinou mezi semitské jazyky. Zároveň je maltština jedinou semitskou řečí, která používá latinskou abecedu, obohacenou o několik vlastních písmen.

Maltština je velmi zajímavě ovlivněná bohatou historií národů, kteří Maltou během historie prošly. Féničtinou, severoafrickými dialekty arabštiny, italštinou, především sicilským dialektem, a také angličtinou.

   

Maltština je velmi zvláštní jazyk. Něco mezi arabštinou a sicilským dialektem. Zdroj obrázku

Jak Malta přišla o svoji ikonu

Přírodní útvar, Azurové skalní okno, bylo jednou z největších turistických atrakcí na Maltě. Zahrálo si v mnoha filmech a například i v kultovním seriálu Hra o trůny. Neobvyklé skalní okno vzniklo vlivem mořské a dešťové eroze útesové stěny za období asi 500 let. V roce 1998 byl zařazeno do maltského předběžného seznamu Světového dědictví UNESCO.

Celá skalní brána včetně pilíře se zhroutila 8. března 2017 po období silných bouřek. Nad vodní hladinou nezůstalo nic.

         

Nádherný přírodní most,

Zdroj obrázku

 

                   který si zahrál ve Hře o trůny,

                                Zdroj obrázku

 

jednoho dne zmizel.

Zdroj obrázku

Evropská unie je společenství států Evropy, světadílu, ve kterém žijeme. Mohlo by se zdát, že evropské státy jsou si všechny podobné. Opak je pravdou. Každá země je úplně jiná a každá je něčím unikátní.

 

Přečtěte si také:

Kam zmizela slova z hymny a proč je vlajka modrá? Odhalte tajemství oficiálních symbolů Evropské unie

Mosty, okna a brány na eurobankovkách, kdo je namaloval a proč?

Jak se Brusel stal hlavním městem Evropy díky abecedě

 

Plánujete projekt a chcete využít finanční zdroje z národních fondů i fondů Evropské unie?

Kontaktujte nás, rádi s vámi probereme vaše možnosti.

Svěřte své projekty zkušenému partnerovi. Už jsme pro vás získali více než 12 miliard korun schválených dotací. S námi sázíte na jistotu, máme 90% úspěšnost.

 

Napsala Magdaléna Sikorová