Ve kterém městě se žije nejlépe? V tom, které je SMART

Ve kterém městě se žije nejlépe? V tom, které je SMART

Ve kterém městě se žije nejlépe? V tom, které je SMART

20.6.2018

Chytrá města (Smart Cities) jsou fenoménem současnosti. Město, které je Smart, umí šetřit energii, žít ekologicky, zredukovat dopravu a postarat se o své občany. Prostě se v něm dobře žije. Projekty Chytrých měst podporuje i  Evropská unie.

   

Zdroj obrázku

Jak chytré je „Chytré město”?

Podle odhadů žil před sto lety ve městě asi každý pátý člověk. Dnes je to už více než polovina světové populace. Lidé se do měst stěhují za vidinou lepšího života, ale žije se jim v nich opravdu lépe?

Smart City to je město, které využívá digitální, informační a komunikační technologie pro zvýšení kvality života obyvatel měst. Zajišťuje tak svůj trvale udržitelný rozvoj a omezuje ekologické zatížení. Efektivně využívá energie, snižuje dopravní zahlcenost města, zvyšuje informovanost a bezpečnost obyvatel. Koncept Smart Cities jsou především prostředkem pro zlepšení kvality života jeho obyvatel.

Efektivní projekty Chytrých měst se neomezují pouze na jednotlivé prvky, jako jsou chytré lavičky, koše nebo parkovací místa. Opravdu chytré město je propracovaný komplex opatření, který se s pomocí moderních technologií mění ve fungující vzájemně propojený organismus.

   

 Evropská unie Smart City podporuje. Zdroj obrázku

Evropská unie projekty Smart City podporuje. V rámci mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji založila Evropské inovační partnerství pro inteligentní města a obce, ve kterém se snaží spojovat partnery, které spolu v projektech Smart City spolupracují. Svými aktivitami propojuje průmyslová odvětví, malé a střední podniky, investory, vědce a města s cílem zlepšit městský život pomocí udržitelných integrovaných řešení.

Kde se na světě žije nejlépe?

Pojem Smart City se v průběhu několika posledních let šíří po celém světě. Internet na ulicích či chytrá doprava jsou ve veřejném prostoru světových měst už běžnou realitou.

Mezi „nejchytřejší” města Evropy, patří Londýn, Paříž nebo Barcelona. Jedno z nich je ale opravdu unikátní. Tím městem je Vídeň. Vídeň byla už podeváté vyhodnocena, jako nejlepší město pro život na světě. Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku kvality života za rok 2017, který sestavuje konzultační společnost Mercer na základě průzkumu 231 světových měst.

   

Vídeň je pro své obyvatele městem snů. Zdroj obrázku

Projekt Smart City Wien se zrodil v roce 2011 pod vedením primátora města Dr. Michaela Häupla.

Ve Vídni využijí každou energii. I tu, která vznikne brzděním metra

Vídeň realizuje a mnoho různých chytrých projektů. Například projekt šetrného zacházení s potravinami, inteligentní semafory nebo třeba inteligentní aplikace na tabletech, které dokážou nahradit osobní asistenci v každodenním životě starších lidí.

Jedním z nejzajímavějších projektů udržitelné energie Smart City Wien je využití energie z brzd vídeňského metra.

   

Metro, jako továrna na udržitelnou energii. Zdroj obrázku

K pohodlnému životu ve Vídni významně přispívá veřejná doprava. Ta je však velmi energeticky náročná. Podíl spotřeby energie metra na celkové spotřebě vídeňské veřejné dopravy je asi 40 %. Jedná se o cca 170 GWh ročně, což odpovídá roční spotřebě asi 50 000 vídeňských domácností.

Vlaky metra, které jezdí ve Vídni, umí energii vzniklou při jejich brzdění (energii pohybu), převádět na stejnosměrný proud. Tato forma energie však zatím nebyla nijak využívána. V projektu Smart City Wien se brzdnou energii z metra rozhodli zužitkovat ve stanicích pro pohon výtahů, osvětlení a eskalátorů.

Na počátku roku 2018 skončil roční pilotní projekt využívání brzdné energie z vlaků na stanici U2 Hardeggasse. Výsledky projektu předčily očekávání. Během zkušební fáze byla vyrobena energie ve výši 1,6 GWh. To odpovídá roční spotřebě 360 domácností a nákladů na energii až do výše 100 000 eur.  Kromě umístění ve stanici Hardeggasse je plánováno dalších 5 systémů v celé síti metra.

Využití brzdné energie znamená velké finanční úspory za veřejnou dopravu. Kromě finančních úspor vede tato recyklace energie také ke snížení emisí CO2, přispívá tedy významně i ke snížení ekologického zatížení městskou hromadnou dopravou.

V evropském městě snů si půjčíte šicí stroj v knihovně

Mezi další velmi zajímavé projekty Vídeňského Smart City patří například knihovna věcí.

Ne každý má doma všechno a na druhou stranu je mnoho věcí, které víc leží doma uložené místě, než jsou opravdu používané. Takové věci stojí hodně peněz, zabírají doma místo a je třeba mnoho vzácných přírodních zdrojů na jejich výrobu. 

Projekt Leila Wien funguje stejně jako knihovna knih, s tím rozdílem, že místo knih si zde můžete půjčit věci každodenní potřeby. Za roční poplatek si pak můžete půjčit třeba šicí stroj, kolo nebo třeba GoPro kameru.

   

Knihovna Leila šetří peníze, místo i přírodní zdroje. Zdroj obrázku

Evropská unie na projekty Smart City přispívá různými formami podpory. Chcete mít soběstačné budovy nebo chytré kontejnery? Kontaktujte nás, rádi s vámi probereme vaše možnosti.

Přečtěte si také:

Investujte do chytrých kontejnerů a o odpadky se už nebudete muset starat

Evropské peníze pomáhají chytrým domům šetřit energii

 

Napsala Magdaléna Sikorová